top of page

Uzmanlık Alanları

01. Önleyici Hukuki Danışmanlık

Önleyici Hukuki Danışmanlık 

Önleyici hukuk, hukuki riskleri önceden analiz edilerek dava riskini en aza indirmeye ve sorunlar ortaya çıkmadan önlenmesini amaçlayan bir hukuk metodudur.

 

Hukuka yaklaşmanın temelde iki farklı yolu vardır. Birincisi, yasal sorunlarla ortaya çıktıkça ilgilenmektir. Bu yaklaşım, zaten olmuş ve değiştirilemeyen soğuk gerçekler ile ilgilenir. 

 

İkincisi, önleyici hukuk olarak adlandırılır. Koruyucu hekimlik gibi önleyici hukuk, sorunları ortaya çıkmadan önlemeye dayanır. Buna, henüz ortaya çıkmamış ve dolayısıyla değiştirilebilen sıcak gerçekler ile uğraşmak denir. Eski bir İngiliz atasözü; tedbir tedaviden iyidir der. 

 

Önleyici hukuk ve risk yönetimi, sebep sonuç bağlamında hukuk uygulayıcılılarının vereceği öngörülebilir sonuçları yargısal sürece girmeden elde etme bilimi ve sanatıdır. 

 

Müvekkillerimizin faaliyet gösterdikleri alanları ve ihtiyaçlarını bilerek, müvekkillerimizin dikkate alması gereken konuları ele alıp ihtiyaç duydukları politikaları hazırlarız. 

 

Sözleşme ve belge incelemesi, işe alma uygulamaları, fikri mülkiyet hakları, risk yönetimi, gayrimenkul işlemleri başta olmak üzere hukukun birçok alanındaki sorunları öngörmeyi ve önlemeyi amaçlayan önleyici hukuk, uzun vadede daha düşük maliyetler sağlar. 

 

Global dünyada başarı maliyetle doğrudan ilişkili bir kavram olmakla birlikte, hukuk alanında başarı, kazanılan davalardan ziyade doğması engellenen yasal sorunlarla ölçülmektedir. 

bottom of page